Yunanistan'da Oturma İzni Alırken Danışmanınız Olalım

Yunanistan'da yapacağınız 250.000 EUR ve üstü gayrimenkul alımlarınızda size, eşinize ve 21 yaşından küçük çocuklarınıza oturum izni alabilirsiniz.

Oturum izni

Yunanistan hükümeti, ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunan yabancı yatırımcılara Yunanistan’da oturma izni imkanı sunuyor.

Avrupa'nın merkezinde yer alan bir Akdeniz ülkesi olan Yunanistan, 1981'den beri Avrupa Birliği'ne ve 2000'den beri Schengen Bölgesi'ne üye olmuştur. Yunanistan, 2001 yılından itibaren AB para birimi Euro’yu kullanmaya başlamıştır. Ülke etkin bir yatırım süreci oluşturmak için gayet verimli bir mevzuat geliştirmiştir. AB üyesi olmayan diğer ülkelerin vatandaşları belirli şartlar karşılığında Yunanistan oturma izni alabilmektedirler. Böylece Avrupa Birliği vatandaşlarının sahip olduğu birçok haktan yararlanabiliyorlar.

Yunanistan oturma izni programı ("Golden Visai") adayların Yunanistan'da süresiz olarak yaşamalarına izin vermekte ve Avrupada’ki seyahat kısıtlamalarını kaldırmaktadır.

Yunanistan oturum izni almak için yatırım yapacağınız mülkünüzün mutlak mülkiyetini elde edip, kendi tapusunu üzerinize almalısınız. Yunanistan oturma izni aldığınızda, siz ve aileniz Yunan sağlık sistemine ücretsiz olarak erişebilecek ve ayrıca çocuklarınız Yunan Eğitim kurumlarına (okullar, üniversiteler vb.) eğitim alabilecekler. Yunanistan oturma izni aldıktan sonra Yunanistan’da yaşama zorunluluğunuz bulunmuyor. Oturma izniniz 5 yılda bir yenilenir ve mülkiyetinizin tapusunu kendi üzerinizde tuttuğunuz sürece daimi olarak oturma iznine sahip olabilirsiniz.


Yunanistan’da Oturma İzni Almak İçin Gerekenler

Yunanistan Golden Visa (Oturma İzni) Programı, Avrupa'ya yatırım rotaları ile en uygun ikamet kurumlarından biri olarak kabul edilmektedir. Program, başvuruyu yaptıktan sonra 2 ay içerisinde başvuru sahibine veya ailesine Schengen Bölgesine vizesiz erişim izni vermektedir. Peki oturma izni almak için yapmanız gerekenler nelerdir?

Gayrimenkul yatırımı yaparak oturma izni alabilirsiniz. İkamet programı gerekliliklerini karşılamak için başvuru sahibi, 250.000 Euro'dan az olmayan yerel gayrimenkullere yatırım yapmak zorundadır. Ayrıca, başvuru sahibi en az 18 yaşında olmalı ve sabıka kaydı olmamalıdır. Ana başvuru sahibi ayrıca, eşini, çocuğunu ve ebeveyni de dahil olmak üzere, ikametgâh veya vatandaşlık başvurusunda bulunanları da ekleyebilir.

Başvuru sahipleri, bir mülk satın alımı, bir devre mülk anlaşması veya bir arsa satın alma yoluyla Yunanistan ikametgahı alabilirler. Yunanistan anakarasının yanında Yunanistan adalarında alacağınız mülklerde buna dahildir. Mülkünüzün konut ya da ticari olmasında hiçbir sakınca yoktur. Eğer devremülk anlaşması yapacaksınız kira bedeli minimum 250.000 Euro olmak kaydıyla 10 yıllık bir anlaşma yapmanız gerekir. Yine bir arsa satın almak için de değerinin minimum 250.000 Euro olması gerekmektedir.


Yunanistan'da Oturma İzni Almak Size Ne Kazandırır

Yunanistan’da daimi oturma izni, AB'ye üye olmayan bir ülkenin vatandaşlarına Yunanistan'da sürekli yenileme şartı olmaksızın kalıcı olarak ikamet etme hakkını vermektedir. Bir kez verildiğinde, Daimi İkamet İzni başvuru sahibi ve tüm aileyi kapsar. (Ana başvuran ve eş, ebeveynleri ve 21 yaşın altındaki çocuklar.)

Siz ve aileniz Yunan sağlık sistemine ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz ve ayrıca çocuklarınız Yunan Eğitim kurumlarında, üniversitelerinde eğitim almaya hak kazanır.

Başvuru öncesinde ya da Golden Visa ikamet başvurusu sırasında ya da ikamet izni verildikten sonra Yunanistan'da yaşamak zorunda olmazsınız.

Vize Dışı Seyahat

Yunanistan’da daimi oturma izni, Avrupa’da seyahat kısıtlamalarını kaldırmakta ve AB genelinde vize şartlarını düzenlemektedir. Ayrıca Schengen bölgesine erişimi kolaylaştırmaktadır. Vize imkanı Almanya, Fransa, İtalya, Lüksemburg ve Hollanda da dahil olmak üzere, birçok Avrupa Birliği ülkesini kapsamaktadır. yani Avrupa Birliği ülkeleri arasında özgürce seyahat edebilirsiniz. AB üyesi olmayan diğer ülkeler de Yunanistan oturma iznine sahip olan kişiler için basitleştirilmiş bir vize imkanı sunar. (Not: Yunan vatandaşlığı, tüm 26 "Schengen Bölgesi" ülkelerinde vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır.)

Daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin!

Tüm Sorularınız İçin Bize Yazabilirsiniz