Sıkça Sorulan Sorular

Yunanistan'da oturum izni almak için ne kadar ve ne tür bir yatırım yapmak gerekiyor?
Oturum izni alabilmek için; Minimum 250.000 EUR ve üstü tutarda gayrimenkul (ev, arsa) veya direkt otel ve otel işletmeciliği gibi alanlarda yatırım yapmanız gerekmektedir.
Şirketim var ve şirket üzerinden otrum izni alabilir miyim?
Evet şirketiniz vasıtasıyla yatırım yaparak, oturum izni alabilirsiniz. Burada en önemli nokta eğer şirketin sermayesi %100 size ait değilse, her bir ortak için 250.000 EUR rakamını katı kadar yatırım yapmanız gerekmektedir.
Oturum izni kaç yıllık veriliyor? Kimleri kapsamaktadır?
Yunanistan'da oturum izni, 5 yıllık süre ile verilmektedir. Yatırımınız devam ettiği sürece ve satın aldığınız gayrimenkulu satmadığınız sürece 5 yıllık periyotlar halinde yenilenmektedir. Oturum izni; Sizi, eşinizi, 21 yaş altı çocuklarınızı( varsa eğer ayrılmış olduğunuz eşinizden olan çocuklarınızı) sizin ve eşinizin anne babalarını kapsamaktadır.
Yaptığım yatırımlar için vergi ödeyecek miyim?
Gayrimenkul aldığınızda ödemeniz gereken zorunlu ve kanuni ( noter , avukatlık, tapu harcı v.b gibi) masraflar dışında; Gayrimenkul için her yıl emlak vergisi ve eğer kira geliri elde ederseniz gelir vergisi ödemeniz gerekmektedir. Otel ve Otel işletmeciliği yatırımında; Katmadeğer vergisi ve kurumlar vergisi gibi vergiler ödemeniz gerekmektedir.
Yatırım süreci ne kadar sürüyor?
Yunanistan'da beğendiğiniz yerden yatırım yapıp, oturum izni alınması dahil tüm süreç bir-iki ay kadar sürüyor. Burada en uzun zaman, yatırım yapacağınız yeri beğenmeniz ve gereken prosedürlerin tamamlanması aşamalarında harcanmaktadır. Bunlar bitikten sonra oturum izni başvurusu yapılıp artık Yunan makamlarında ki süreyi beklemek gerekiyor.
Çocuklarınızın eğitim durumunu nasıl çözeceğiz?
Bu konu aileler için çok önemli bir konu. Bu konuda her zaman en detaylı bilgileri sizlere anlatacak olmamıza rağmen, kısaca anlatmaya çalışalım. Çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun, burada yabancı okullarda okuma imkanları bulunmakta çünkü Yunanistan’da İngiliz, Amerikan, Alman, Fransız okulları mevcut. Tüm dersler okulun anadilinde ve ortaokul çağına kadar Yunanca dersi zorunlu olarak verilmektedir. Okulların çoğunda, expat ailelerin çocukları ile birlikte okuyacaklarından dünyanın çeşitli ülkelerinden arkadaş edinme fırsatını yakalıyorlar. Eğitim sisteminde bizden oldukça farklı devamlı sınav ve buna bağlı oluşan stresi yaşamayacaklar.
Yapmak istediğim başka tür yatırımlar var yardımcı olabilir misiniz?
Yapmayı düşündüğünüz her türlü yatırım için bizi arayabilirsiniz. Yunanistan'a yapacağınız yatırımlar konusunda her anlamda tam destek olabilecek kapasiteye sahibiz